GRUNDFOS: UNILIFT APG - niezawodne, szybkie i łatwe pompowanie ścieków bytowych

 

Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce w ostatnich kilkunastu latach, szczególnie domów jedno i dwurodzinnych oraz domów letniskowych sprawił, że często były one lokowane na terenach odległych od komunalnych sieci kanalizacyjnych. Do zabudowy przeznaczano też tereny o dużych różnicach poziomów oraz obszary słabo zaludnione, gdzie grawitacyjne odprowadzanie ścieków było utrudnione lub wręcz niemożliwe. W takich przypadkach podnoszenie i tłoczenie ścieków do odległych sieci kanalizacyjnych stawało się koniecznością, jeżeli nie chcieliśmy instalować podziemnego zbiornika do gromadzenia ścieków.

Ciężkie pompy żeliwne do tłoczenia ścieków, często z rozdrabniaczem, montowane w agregatach podnoszących czy też pompowniach ścieków, zazwyczaj skutecznie spełniają swoje zadanie. Niemniej jednak dla właścicieli domów jedno i dwurodzinnych stanową znaczący wydatek, a wydajność tych pomp jest często zbyt duża w stosunku do ilości ścieków bytowych dopływających do agregatu. Nie bez znaczenia stają się również koszty energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pomp wyposażonych w silniki o mocach rzędu kilku kW.

Chcąc zaspokoić potrzeby tej grupy mieszkańców w zakresie skutecznego odprowadzania ścieków bytowych, firma Grundfos wprowadza na rynek lekką jednostopniową pompę zatapialną z profesjonalnym rozdrabniaczem.

Pompa wykonana jest z materiałów odpornych na zużycie; korpus pompy z żeliwa, obudowa silnika ze stali nierdzewnej, a nóż tnący z hartowanej stali nierdzewnej. Zastosowane materiały zapewniają długi okres bezawaryjnej eksploatacji pompy. Powierzchnia pompy jest gładka, co zapobiega przywieraniu brudu i zanieczyszczeń. Cztery odporne na korozje śruby pozwalaja na łatwe oddzielenie silnika od korpusu pompy, w celu sprawnego serwisowania pompy. Kołnierz po stronie tłocznej jest w wersji kombi: DN32/DN40 z gwintem wewnętrznym 1½".

Profesjonalny rozdrabniacz pompy UNILIFT APG

Profesjonalny rozdrabniacz pompy UNILIFT APG

Charakterystyki UNILIFT APG

Charakterystyki UNILIFT APG

Zastosowany rozdrabniacz, znany z pomp typoszeregu SEG, tnie efektywnie zniszczalne ciała stałe na mniejsze cząstki o wielkości do 8 mm. Przy tak małej wielkości cząstek i instalacji ciśnieniowej, rury tłoczne mogą być zredukowane do średnicy 32 lub 40, co pozwala na tłoczenie ścieków na duże odległości. Dostępne w naszych materiałach diagramy pozwalają na precyzyjne określenie długości rur tłocznych. Przykładowo, dla pompy UNILIFT APG, która ma podnieść ścieki na 4 m, a następnie przetłoczyć je w poziomie, przy średnicy rury tłocznej DN 40 i prędkości samooczyszczania 0,7 m/s, odległość ta wynosi do 850 metrów. Bardziej precyzyjne obliczenia można wykonać w naszym programie doboru Grundfos Product Center. Tak duże wysokości podnoszenia pompy stały się możliwe, gdyż dzięki rozdrabniaczowi można było zastosować w tej pompie wirnik półotwarty, zapewniający większą wysokość podnoszenia i wyższą sprawność w porównaniu do podobnej wielkości pomp z wirnikami Vortex.

Na rynku polskim są dostępne wersje z silnikiem 1-fazowym i 3-fazowym o mocy znamionowej P2 = 1 kW. Charakterystyki hydrauliczne QH, sprawności ETA, jak i poboru mocy P2 w zależności od wydajności pompy są niemal identyczne dla dwóch typów zasilania. W takim przypadku wybór pompy pod kątem zasilania zależy tylko od dostępnej sieci elektrycznej w miejscu montażu pompy. Oba typy silnika posiadają wbudowane zabezpieczenie termiczne chroniące silnik przed przeciążeniem. Pompy 1-fazowe i 3-fazowe występują w wersji z łącznikiem pływakowym i bez łącznika. Każda z pomp posiada przewód zasilający 10 m, w wersji 1-fazowej zakończony wtyczką Schuko.

Pompa zatapialna UNILIFT APG może być stosowana zarówno wewnątrz budynku jak i poza nim. W pierwszym przypadku jest elementem agregatu podnoszącego ścieki i jest montowana poniżej poziomu sieci kanalizacyjnej w zbiornikach Uno/DuoLift. Przy montażu na zewnątrz jest elementem pompowni, która doprowadza ścieki do kanalizacji publicznej lub też elementem ciśnieniowej instalacji kanalizacyjnej, najczęściej na terenach wiejskich. Pompa przystosowana jest do montażu w systemie autozłącza. Może być też oferowana jako produkt do montażu wolnostojącego w zbiorniku lub studzience oraz jako produkt zamienny w modernizowanej instalacji. Do kontroli poziomu ścieków można zastosować sterownik LC231 lub inny system monitorowania.

Pompa UNILIFT APG uzupełnia bogaty typoszereg pomp Grundfos UNILIFT do odwodnień, pompowania wody brudnej oraz ścieków. Parametry hydrauliczne tych pomp jak również ich niewielka masa oraz łatwość montażu i obsługi, predysponują stosowanie pomp UNILIFT w instalacjach domów jedno i dwurodzinnych, domów letniskowych oraz niskich budynków mieszkalnych.

Więcej informacji o nowych pompach UNILIFT APG można znaleźć na naszych stronach internetowych www.grundfos.pl.

Zbigniew Waśkiewicz
Training Manager
Grundfos Pompy Sp. z o.o.

 

Grundfos Pompy Sp. z o.o. 
ul. Klonowa 23 /Baranowo
62-081 Przeźmierowo

www.grundfos.com/pl