Zakład Urządzeń Grzewczych ELEKTROMET
Gołuszowice 53
48-100 Głubczyce

 

Prawie 40 lat temu – w małej miejscowości koło Głubczyc - rozpoczęła się historia firmy Elektromet. Na początku był warsztat, mały warsztat wyposażony w jedno urządzenie spawalnicze, kilka prostych narzędzi i wielką pasję Wojciecha Jurkiewicza do tworzenia nowych rzeczy.

Pierwszymi produktami były grzejniki oraz wymienniki do c.w.u., a wszystkie funkcje produkcyjne, sprzedażowe i w szczególności zaopatrzeniowe były prowadzone przez właściciela firmy. W tych trudnych czasach zaopatrzenie, a nie sprzedaż stanowiły największą trudność. Powstałe produkty szybko znajdowały nabywców – słabo zaopatrzony rynek był niezmiernie chłonny. Struktura oraz zasięg terytorialny dystrybucji był w tamtym okresie odpowiedni do skali działalności i ograniczał się do lokalnych sklepów GS oraz okolicznych hurtowni wielobranżowych. Z roku na rok systematycznie wzrastała produkcja i sprzedaż. Stopniowe rozszerzanie asortymentu oraz wprowadzanie nowych grup produktów – jak elektryczne ogrzewacze wody – wymagało nowych maszyn i urządzeń, pomieszczeń oraz pracowników.

Pod koniec lat 90-tych okazało się, że dalszy rozwój wymaga znacznego rozbudowania zaplecza produkcyjnego. Niedługo później – w nieznacznej odległości od pierwszego zakładu – powstał drugi zakład produkcyjny. Chociaż główną specjalizacją firmy – było jest i będzie – wytwarzanie zbiornikowych produktów do c.w.u i c.o. jednak nie można było pominąć dynamicznie rozwijającego się segmentu kotłów c.o. na paliwa stałe.

W roku 2006 powstały pierwsze automatyczne kotły retortowe i stopniowo zostały rozbudowane wydziały związane z nowym segmentem produktów. Efekty wprowadzenia na rynek i sprzedaży kotłów c.o. były na tyle zadowalające, że podjęto decyzję o znacznej rozbudowie asortymentu. Efektem wzrostu znaczenia nowej grupy produktowej była modyfikacja nazwy z ELEKTROMET ogrzewacze wody na ELEKTROMET technika grzewcza.

Lata 2019 - 2022 to intensywny rozwój wielu asortymentów specjalistycznych: wymienniki i bufory do pomp ciepła, wieże hydrauliczne, zbiorniki i separatory do instalacji na gaz LPG, pompy ciepła c.w.u.

Obecnie ELEKTROMET to setki tysięcy ogrzewaczy, wymienników i kotłów produkowanych i dystrybuowanych każdego roku na terenie całego kraju oraz w wielu krajach Europy i Azji. Wytworzenie i obsługa takiego wolumenu wymaga znacznego zautomatyzowania produkcji, dużej powierzchni produkcyjno-magazynowej i pracy ok. 400 ludzi. Pomimo znacznych rozmiarów działalności  ELEKTROMET pozostał polską firmą rodzinną w której realizuje się już drugie pokolenie Jurkiewiczów.