Zakład Urządzeń Grzewczych ELEKTROMET
Gołuszowice 53
48-100 Głubczyce

 

Prawie 40 lat temu – w małej miejscowości koło Głubczyc - rozpoczęła się historia firmy Elektromet. Na początku był warsztat, mały warsztat wyposażony w jedno urządzenie spawalnicze, kilka prostych narzędzi i wielką pasję Wojciecha Jurkiewicza do tworzenia nowych rzeczy.

Pierwszymi produktami były grzejniki oraz wymienniki do c.w.u., a wszystkie funkcje produkcyjne, sprzedażowe i w szczególności zaopatrzeniowe były prowadzone przez właściciela firmy. W tych trudnych czasach zaopatrzenie, a nie sprzedaż stanowiły największą trudność. Zdobycie odpowiednich materiałów wielokrotnie graniczyło z cudem, a sukces zakupu kilku ton blachy był porównywalny z podpisaniem kilkumilionowego kontraktu w czasach współczesnych. Powstałe produkty szybko znajdowały nabywców – słabo zaopatrzony rynek był niezmiernie chłonny. Struktura oraz zasięg terytorialny dystrybucji był w tamtym okresie odpowiedni do skali działalności i ograniczał się do lokalnych sklepów GS oraz okolicznych hurtowni wielobranżowych. Z roku na rok systematycznie wzrastała produkcja i sprzedaż. Stopniowe rozszerzanie asortymentu oraz wprowadzanie nowych grup produktów – jak elektryczne ogrzewacze wody – wymagało nowych maszyn i urządzeń, pomieszczeń oraz pracowników.

Pod koniec lat 90-tych okazało się, że dalszy rozwój wymaga znacznego rozbudowania zaplecza produkcyjnego. Niedługo później – w nieznacznej odległości od pierwszego zakładu – powstał drugi zakład produkcyjny. Chociaż główną specjalizacją firmy – było jest i będzie – wytwarzanie zbiornikowych produktów do c.w.u i c.o. jednak nie można było pominąć dynamicznie rozwijającego się segmentu kotłów c.o. na paliwa stałe.

W roku 2006 powstały pierwsze automatyczne kotły retortowe EKO-KWP i stopniowo ulegały rozbudowie wydziały związane z nowym segmentem produktów. Efekty wprowadzenia na rynek i sprzedaży kotłów c.o. były na tyle zadowalające, że podjęto decyzję o znacznej rozbudowie asortymentu. W ostatnim czasie oferta została uzupełniona o pełną gamę kotłów zasypowych na węgiel i drewno (EKO-KWS oraz EKO-KWR), zasypowych na miał, węgiel i drewno (EKO-KWRW), automatycznych na miał i eko-groszek (EKO-KWPm), zasypowoautomatycznych czyli 2w1 na drewno, węgiel i eko-groszek (EKO-KWPR DUAL) oraz automatycznych na pellet (EKO-PE oraz EKO-PEd), a także produkty z segmentu kolektorów słonecznych. W wyniku znacznego rozbudowania struktury asortymentowej właściwym okazała się modyfikacja nazwy z ELEKTROMET ogrzewacze wody na ELEKTROMET technika grzewcza.

Obecnie ELEKTROMET to setki tysięcy ogrzewaczy, wymienników i kotłów produkowanych i dystrybuowanych każdego roku na terenie całego kraju oraz wielu krajach Europy i Azji. Wytworzenie i obsługa takiego wolumenu wymaga bardzo dużej powierzchni produkcyjno-magazynowej i pracy ok. 480 ludzi. Pomimo dużych rozmiarów ELEKTROMET pozostał firmą polską i rodzinną w której realizuje się już drugie pokolenie Jurkiewiczów.